Malá červená kniha

Harvey Penick

Golf. Možná jediný sport, u kterého jsem ani jednou chvilku nezůstal, když jsem ho náhodou zahlédnul v televizi. A který mě zvlášť nezaujal, ani když o něm vykládal někdo, kdo mi zajímavý rozhodně přišel. Vlastně je to se mnou oblast natolik mimochodná, až mi to přišlo zvláštní. A to je kouzlo (a prokletí) knižních výprodejů, že si můžete bez pocitu provinilosti dopřát i zkušenost ze světů zcela odlehlých.

Zápisky Harvey Penicka, což byl pravděpodobně významný golfový kouč, jak se ze souvislostí dohaduji, mě ke golfu nepřivedly, ale fascinující mi přišly. Lidé o sportu obyčejně vykládají hodně povrchně, takže pro mne i nudně. I když sport očividně mnoha způsoby prožívají, jen máloco z toho ke mně pronikne.

Tohle je knížka osobních vzpomínek, profesních rad, medailonků hráčů, léty ustálených postřehů, prostě všemožných těchto věcí, které každý vnímavý člověk nasbírá, když se většinu života poctivě věnuje nějakému oboru. Rozsahem nevelká, čte se snadno, trochu americká, ale v tom lepším významu slova. Proč pro mě mělo smysl si ji přečíst?

Znám golf asi tak na úrovni amerických komedií, kde ho hrají bohatí otcové romantických hrdinek, takže plavu i v té nejzákladnější terminologii. Jinak řečeno, číst zasvěcené komentáře o golfu je pro mne zcela abstraktní zážitek. Ale když o něm píše někdo, pro koho golf důležitý byl, je to vlastně dobrodružství. Reflexe změn v průběhu času, hledání stylu, vytěsňování nadbytečných prvků a zvládnutí těch zbývajících, důvody, proč člověk osobně začal dělat některé věci jinak, obdiv k dokonalosti a specifičnosti, s kterou se lze občas setkat, postřehy o výchově a vyučování.

To všechno jsou obecně (a přinejmenším v naší kultuře snad i univerzálně) srozumitelné věci. A kupodivu, lze je do překvapivé míry prožít, i když matérie, na které se odehrávají, je cizí. Pobyt s tímto pánem mi přijde jako dobrý recept na užitečně strávené odpoledne.

Nemluvě o výhodě podobné knížky pro blufování. Když dva nebo tři postřehy z ní zmíníte před někým, kdo se v golfu vyzná, a zalichotíte mu, když se ho zeptáte, co si o nich myslí, možná před ním nebudete hned za golfového experta, ale všichni vaši podobně negolfoví kamarádi si budou spolehlivě zoufat nad vaším nedostižným rozhledem a schopností vést o golfu bez přípravy zasvěcený rozhovor.